W tym artykule chciałbym podzielić się z wami doświadczeniem z firmą PCBway – chińską firmą wytwarzającą obwody drukowane. Artykuł będzie uzupełniany o treść w miarę postępów.

Ciekawy artykuł o zakupie płytek w PCBWay znajdziecie też TUTAJ.

Dzień 1

Zacznijmy od tego czego potrzebujemy do złożenia zamówienia w PCBway. Przede wszystkim będą to pliki gerber naszej płytki drukowanej. To pliki potrzebne do produkcji. W programach takich jak np. SprintLayout PCB pliki te tworzy się – można powiedzieć – z automatu, nie trzeba za wiele robić. W programach takich jak np. Eagle ten proces jest już nieco bardziej złożony, ale nadal bardzo prosty. Eagle to program bardzo często wykorzystywany przez początkujących elektroników i nic dziwnego skoro posiada on bardzo intuicyjny interfejs a i bibliotek elementów też ma sporą ilość, poza tym tworzenie nowych bibliotek jest bajecznie proste. Jeśli macie problem z wygenerowaniem plików gerber w Eaglu polecam TEN poradnik. W filmiku pokazane jest – krok po kroku – jak wygenerować pliki gerber z tego programu. Osobiście skorzystałem z tego poradnika i wszystko wydaje się być tak jak należy – tzn. pliki są akceptowane przez fabrykę.

Po tym jak już mamy przygotowane pliki wchodzimy na stronę PCBWay i dodajemy do zamówienia Gerbery. Po prawej stronie wybieramy jeszcze firmę która dostarczy nam płytki i klikamy finalizację zamówienia.

Po tej czynności będziemy poproszeni o zalogowanie się. Ja założyłem konto w ciągu dosłownie kilku minut. I myślę że wam również się to uda bez większych komplikacji.

Następnie będziemy musieli jeszcze raz wybrać firmę która dostarczy nam nasze płytki oraz zostaniemy poproszeni o dokonanie płatności. Ja płaciłem metodą PayPal i mogę ją serdecznie polecić. Metoda prosta do bólu musicie  mieć tylko swoją kartę płatniczą i dane z niej. Więcej informacji o Paypal znajdziecie w sieci.

Po dokonaniu płatności czekamy na realizację zamówienia.

W moim przypadku nie obeszło się jednak bez problemów. Otóż na dole po prawej stronie mamy możliwość rozmowy z konsultatntem, opcja bardzo przydatna ponieważ swojego pierwszego zmaówienia nie mogłem zrealizować. Jednak po krótkiej rozmowie – oczywiście w języku angielskim – z chińską konsultatntką okazało się że w moim spakowanym folderze z plikami Gerber znajdują się dwa pliki composite. Po usunięciu tego błędu wszystko poszło jak z płatka.

Jak na razie to tyle. Jutro napiszę co zmieniło się w statusie zamówienia ponieważ produkcja trwa rzekomo 24 godziny – co jest czasem godnym podziwu jak na tyle procesów które musi przejść płytka aby była gotowa do lutowania. No nic zobaczymy co będzie dalej.

Dzień 2

Po przespanej nocce i kilku godzinach płytka w końcu ruszyła do produkcji

Dzień trzeci

Płytka wykonana w 70 % – myślę że pod koniec dnia będzie gotowa

I tak jak przypuszczałem płytka została wyprodukowana, teraz tylko czekanie na przesyłkę. Dodam że wybrałem najtańszą formę przez China Post, czas oczekiwania – jak zostało tam napisane – to 15 do 60 dni. Ile faktycznie zajmie to poczcie chińskiej niebawem się okaże, także do zobaczenia za ok. dwa miesiące.

Oto zrzut ekranu z wysyłką. W zakładce Order Status możemy śledzić zamówienie. Jak na razie – po trzech dniach – nie ma jeszcze informacji odnośnie przesyłki o tym numerze. Poczekamy – zobaczymy co będzie dalej.

Po wysyłce

Po niecierpliwym przeczekaniu 17 dni paczka w końcu doszła. Tempo praktycznie ekspresowe ponieważ poczta chińska miała jeszcze półtora miesiąca w zapasie.

Jakość płytek na bardzo wysokim poziomie. Jak się jednak okazało nie obeszło się bez moich błędów. W szczególności opis elementów był niedopracowany co „wyszło” na gotowej płytce. Do tego jedna ścieżka była źle zaprojektowana w oryginale co spowodowało zwarcie masy i zasilania. Na szczęście dogłębne sprawdzenie płytki nie wykazało dalszych błędów a tą źle zaprojektowaną ścieżkę można w bardzo prosty sposób przeciąć tak że nie ma połączenia pomiędzy nią a padami.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc – poza błędami z mojej winy – to z płytek jestem bardzo zadowolony. Za tą cenę ok. 30zł dostałem 5szt. wzorowo wykonanych obwodów drukowanych. Dodatkowy plus za szybką wysyłkę.

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.