W tym artykule chciałbym podzielić się z wami doświadczeniem z firmą PCBway – chińską firmą wytwarzającą obwody drukowane. Artykuł będzie uzupełniany o treść w miarę postępów.

Ciekawy artykuł o zakupie płytek w PCBWay znajdziecie też TUTAJ.

Dzień 1

Zacznijmy od tego czego potrzebujemy do złożenia zamówienia w PCBway. Przede wszystkim będą to pliki gerber naszej płytki drukowanej. To pliki potrzebne do produkcji. W programach takich jak np. SprintLayout PCB pliki te tworzy się – można powiedzieć – z automatu, nie trzeba za wiele robić. W programach takich jak np. Eagle ten proces jest już nieco bardziej złożony, ale nadal bardzo prosty. Eagle to program bardzo często wykorzystywany przez początkujących elektroników i nic dziwnego skoro posiada on bardzo intuicyjny interfejs a i bibliotek elementów też ma sporą ilość, poza tym tworzenie nowych bibliotek jest bajecznie proste. Jeśli macie problem z wygenerowaniem plików gerber w Eaglu polecam TEN poradnik. W filmiku pokazane jest – krok po kroku – jak wygenerować pliki gerber z tego programu. Osobiście skorzystałem z tego poradnika i wszystko wydaje się być tak jak należy – tzn. pliki są akceptowane przez fabrykę.

Po tym jak już mamy przygotowane pliki wchodzimy na stronę PCBWay i dodajemy do zamówienia Gerbery. Po prawej stronie wybieramy jeszcze firmę która dostarczy nam płytki i klikamy finalizację zamówienia.

Po tej czynności będziemy poproszeni o zalogowanie się. Ja założyłem konto w ciągu dosłownie kilku minut. I myślę że wam również się to uda bez większych komplikacji.

Następnie będziemy musieli jeszcze raz wybrać firmę która dostarczy nam nasze płytki oraz zostaniemy poproszeni o dokonanie płatności. Ja płaciłem metodą PayPal i mogę ją serdecznie polecić. Metoda prosta do bólu musicie  mieć tylko swoją kartę płatniczą i dane z niej. Więcej informacji o Paypal znajdziecie w sieci.

Po dokonaniu płatności czekamy na realizację zamówienia.

W moim przypadku nie obeszło się jednak bez problemów. Otóż na dole po prawej stronie mamy możliwość rozmowy z konsultatntem, opcja bardzo przydatna ponieważ swojego pierwszego zmaówienia nie mogłem zrealizować. Jednak po krótkiej rozmowie – oczywiście w języku angielskim – z chińską konsultatntką okazało się że w moim spakowanym folderze z plikami Gerber znajdują się dwa pliki composite. Po usunięciu tego błędu wszystko poszło jak z płatka.

Jak na razie to tyle. Jutro napiszę co zmieniło się w statusie zamówienia ponieważ produkcja trwa rzekomo 24 godziny – co jest czasem godnym podziwu jak na tyle procesów które musi przejść płytka aby była gotowa do lutowania. No nic zobaczymy co będzie dalej.

Dzień 2

Po przespanej nocce i kilku godzinach płytka w końcu ruszyła do produkcji

Dzień trzeci

Płytka wykonana w 70 % – myślę że pod koniec dnia będzie gotowa

I tak jak przypuszczałem płytka została wyprodukowana, teraz tylko czekanie na przesyłkę. Dodam że wybrałem najtańszą formę przez China Post, czas oczekiwania – jak zostało tam napisane – to 15 do 60 dni. Ile faktycznie zajmie to poczcie chińskiej niebawem się okaże, także do zobaczenia za ok. dwa miesiące.

Oto zrzut ekranu z wysyłką. W zakładce Order Status możemy śledzić zamówienie. Jak na razie – po trzech dniach – nie ma jeszcze informacji odnośnie przesyłki o tym numerze. Poczekamy – zobaczymy co będzie dalej.

Po wysyłce

Po niecierpliwym przeczekaniu 17 dni paczka w końcu doszła. Tempo praktycznie ekspresowe ponieważ poczta chińska miała jeszcze półtora miesiąca w zapasie.

Jakość płytek na bardzo wysokim poziomie. Jak się jednak okazało nie obeszło się bez moich błędów. W szczególności opis elementów był niedopracowany co „wyszło” na gotowej płytce. Do tego jedna ścieżka była źle zaprojektowana w oryginale co spowodowało zwarcie masy i zasilania. Na szczęście dogłębne sprawdzenie płytki nie wykazało dalszych błędów a tą źle zaprojektowaną ścieżkę można w bardzo prosty sposób przeciąć tak że nie ma połączenia pomiędzy nią a padami.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc – poza błędami z mojej winy – to z płytek jestem bardzo zadowolony. Za tą cenę ok. 30zł dostałem 5szt. wzorowo wykonanych obwodów drukowanych. Dodatkowy plus za szybką wysyłkę.


     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *